Preskočiť na obsah

Ako sa chrániť pred pohlavnými chorobami?

Vyhýbať sa sexuálne prenosným ochoreniam je jednoduché a účinné, pokiaľ si osvojíte niekoľko základných pravidiel: Pamätaj, že prevencia je najlepší spôsob, ako sa chrániť pred pohlavnými chorobami a udržať si zdravie!

Liečba osôb postihnutých pohlavnou chorobou

Liečba osôb postihnutých niektorou pohlavnou chorobou je rôzna, lebo sú rôzne aj ich príčiny. Závisí vždy od typu infekcie: Pri akomkoľvek podozrení na pohlavnú chorobu, podľa príznakov popísaných v článku číslo 2,  je potrebné navštíviť lekára, nechať si urobiť vyšetrenie a potom dodržiavať predpísanú liečbu. Neodborné riešenia, rady kamarátov, alebo ignorovanie… Čítaj ďalej »Liečba osôb postihnutých pohlavnou chorobou

Príznaky pohlavných chorôb

Príznaky sa líšia podľa konkrétnej choroby: Niektoré pohlavné choroby môžu prebiehať bez príznakov, preto je dôležité nechať sa pravidelne testovať.

Čo sú pohlavné choroby a ako sa prenášajú?

Pohlavné choroby, ktoré sa prenášajú z človeka na človeka najmä pri pohlavnom styku. Sú to teda sexuálne prenosné ochorenia. Sú to infekcie a spôsobujú ich baktérie, vírusy alebo parazity. Sú rôznorodé a šíria sa pomerne ľahko. Prenáša ich chorý človek, na zdravého človeka, ak má s nim pohlavný styk. Okrem sexuálneho kontaktu sa… Čítaj ďalej »Čo sú pohlavné choroby a ako sa prenášajú?

Prevencia pred žltačkou

Najlepším spôsobom ochrany pred žltačkou je prevencia. Medzi najdôležitejšie opatrenia patrí: Žltačka je ochorenie, ktoré sa dá efektívne predchádzať dodržiavaním hygienických opatrení a vakcináciou. Správne informácie a prevencia sú kľúčové pre ochranu seba aj svojho okolia.

zltacka liecba

Liečba osôb postihnutých žltačkou

Na žltačku neexistuje konkrétna antivírusová liečba. Ochorenie sa lieči podpornou terapiou, ktorej cieľom je zmiernenie symptómov a podpora regenerácie organizmu. Dôležité je: Vo väčšine prípadov sa pacienti uzdravia do niekoľko týždňov a po prekonaní ochorenia si vytvoria celoživotnú imunitu.

Príznaky žltačky

Príznaky žltačky sa nemusia objaviť ihneď. Inkubačná doba, čiže obdobie od nakazenia po prvé príznaky, je zvyčajne 15 – 50 dní. Medzi hlavné prejavy patrí: Niektorí ľudia, najmä deti, môžu prekonať žltačku bez výrazných príznakov.

zltacka priciny a sposob ochorenia_1.4.1

Príčiny a spôsob prenosu žltačky

Príčiny a spôsob prenosu Hepatitída A, známa aj ako „žltačka typu A“, je infekčné ochorenie pečene spôsobené vírusom hepatitídy A (HAV). Toto ochorenie sa šíri hlavne v prostrediach so zlými hygienickými podmienkami a môže postihnúť ktorékoľvek vekové skupiny. Na rozdiel od iných typov hepatitídy nezanecháva trvalé poškodenie pečene a vo… Čítaj ďalej »Príčiny a spôsob prenosu žltačky

Romske deti

Postaraj sa o svoje  zdravie – projekt, ktorý pomôže zdravšie žiť.

Ľudia, ktorí žijú v prostredí s nízkym hygienickým štandardom, čo znamená že nemajú dobrý prístup k čistej vode, ale naopak v ich okolí je neporiadok s množstvom odpadkov, sú ohrození na svojom zdraví. Takéto prostredie je základom pre infekčné choroby.  Má to objektívne príčiny v infraštruktúre sídla, ale aj subjektívne príčiny v dodržiavaní hygienických… Čítaj ďalej »Postaraj sa o svoje  zdravie – projekt, ktorý pomôže zdravšie žiť.